PETRŽALSKÁ 5KA - JARNÉ KOLO

I. ročník medzinárodného atletického podujatia a jarné kolo súťaže v rekreačnej chôdzi.

Petržalský chodecký míting
okruh okolo Chorvátskeho kanála

Disciplíny:
chôdza na 10 km - muži, ženy
M-SR - juniori, juniorky

chôdza na 10 km - M-SR - veteráni, veteránky
dorastenci, dorastenky

chôdza na 2 km - starší žiaci a žiačky

chôdza na 1 km - mladší žiaci a žiačky

chôdza na 500 m - najmladší žiaci a žiačky

Žiacke kategórie budú zároveň Majstrovstvami Atletického zväzu Bratislavy.

LINK NA PRIHLASOVANIE - profesionálny chodci
LINK NA PRIHLASOVANIE - amatérsky chodci
PROPOZÍCIE

Obrázok trate pretekov s určeným miestom cieľa, kde bude umiestnené ozvučené mobilné pódium, kancelária pretekov s registráciou pretekárov, šatne a toalety pre účastníkov pretekov (stany a prenosné WC) a vozidlo elektronickej časomiery s jej ukazovateľom.

ČASOVÝ ROZPIS PRETEKOV

9:30    0,5 km chôdza prípravka
9:45    1 km chôdza mladší žiaci a žiačky
10:00  1 km najmladší žiaci a žiačky
10:15  2 km starší žiaci a žiačky
11:00  10 km chôdza muži a ženy, juniori a juniorky 
12:30  5 km chôdza dorastenci a dorastenky, veteráni a veteránky

Rekreačná časť pre obyvateľov Petržalky

9:00 - 12:30  Bubnová show s Rytmikou 
9:00 - 17:00  Detská atletika – ukážky atletických disciplín s odmenami pre deti 
13:30   1 km – rekreačný chodci
14:00   Petržalská päťka – rekreačný chodci
Registrácia pre amatérskych chodcov je otvorená v dvoch kategóriách.
O 13:00 odštartujeme na kilometrovej a od 14:00 na päťkilometrovej trati.
Stačí kliknúť na www.5KA.PETRZALKA.sk

17:00   Beseda s olympijským víťazom Matejom Tóthom – pred Monster Cafe
19:00   Koncert RONIE s kapelou a hostia: BENCO a SAYMI



MATEJ TÓTH olympijský víťaz bude ambasádorom podujatia.
Stretnutie a beseda s ním sa uskutoční na terase za bytovým domom Petržalka City 1 o 17:00.

JOZEF PRIBILINEC - bývalý slovenský atlét, olympijský víťaz a majster Európy v chôdzi.

Moderuje: Petra Azacis

LIEČIVÁ CHÔDZA / PREČO CHODIŤ PEŠO

Chôdza je tým najzákladnejším pohybom, aký ľudia vykonávajú. Ak len nemá niekto nejaké telesné postihnutie, považujeme chôdzu za najprirodzenejší spôsob pohybu. Jedna francúzska štúdia dospela k záverom, že prínosom chôdze by sme mali venovať omnoho väčšiu pozornosť, než to zatiaľ robíme. Platí to najmä s pribúdajúcim vekom.

Zdravotný prínos chôdze
Vo veku nad 65 rokov je účinok chôdze na zdravie človeka priam neskutočný. V priebehu dvanástich rokov trvania štúdie o vplyve chôdze na túto vekovú kategóriu sa zistilo, že už pätnásť (15!) minút chôdze znížilo úmrtnosť o 22%! Uvedený efekt bol ešte výraznejší s pribúdajúcimi minútami. Ako uvádza Dr. David Hupin, lekár Oddelenia klinickej a pohybovej fyziológie z Univerzitnej nemocnice v Etienne vo Francúzsku, ktorý sa na uvedenej štúdii podieľal: „ Vek nie je žiadna výhovorka pre život bez pohybu. Je vedecky dokázané, že pravidelná fyzická aktivita má na zdravie omnoho lepší vplyv, než akékoľvek medicínske terapie – lieky, operácie, alebo iné postupy. Lenže menej než polovica starších ľudí sa venuje odporúčaných 150 minút stredne namáhavej, alebo 75 minút náročnejšej pohybovej aktivite týždenne.“  Uvedené zistenie by nemalo byť žiadnym prekvapením. Pretože chôdza je najzákladnejším pohybom človeka, bol dôkladne preskúmaný jej účinok na rôzne ochorenia.

Prečo ľudia chôdzu ignorujú
Väčšina ľudí nepovažuje chôdzu za aerobné cvičenie. Nezadýchajú sa ani nespotia. Lenže srdcová činnosť a pľúca sú stimulované už pri pomalej chôdzi. Samozrejme, čím rýchlejšie kráčate, tým je efekt chôdze väčší. Zvýšená aktivita srdce a pľúc znamená, že živiny idú tam, kam majú, aby telo dokázalo zvládnuť pohyb, ktorý vykonáva. Energia sa vydáva, namiesto toho, aby sa uskladňovala do tukov. To všetko posilňuje svaly, kosti a všetky orgány v tele.

Naše telá sa vyvinuli pre pohyb, nie pre sedenie, alebo ležanie. Sedavý spôsob života bez pohybu spôsobuje ochorenia. Nízke množstvo fyzickej aktivity spôsobuje takzvaný syndróm „úmrtia zo sedenia“. Asi ste o takom syndróme ešte nepočuli, ale je to naozaj skutočný problém, ktorá spôsobuje každoročne mnohým ľuďom rôzne ochorenia a dokonca aj úmrtia. Ako hovorí staré dobré príslovie „ Orgán, ktorý sa nepoužíva, zakrpatie“ a ak sa nepoužíva srdce a pľúca, človek môže doplatiť na nedostatok pohybu aj životom. A pohyb je život!

Ako chôdza ovplyvňuje náš organizmus
Zvýšené množstvo chôdze vykonávanej deťmi s obezitou, v objeme nad 45 minút denne 5 dní v týždni, dokázalo zvýšiť kapacitu ich pľúc na požadovanú normu už za 6 týždňov. Striedanie rýchlej a pomalej chôdze zvyšuje kondíciu omnoho lepšie ako konštantná rýchlosť chôdze. Mimoriadne prospešné sú prechádzky na čerstvom vzduchu. Aj pre telesné zdravie, aj pre duševnú pohodu. Prostredie bez hluku a bez počítačov zlepšuje náladu, znižuje stres, odbúrava pocity depresie. Zo všetkého najviac prospieva priame slnečné svetlo, ktoré stimuluje v pokožke tvorbu prírodného vitamínu D, ktorého nedostatok považujeme v dnešnom svete za jednu z najnebezpečnejších príčin šírenia epidémií.

Prechádzka v parku ako prevencia a liek
Každé cvičenie, pri ktorom prekonávame zemskú tiaž posilňuje kosti, chrupavky, kĺby a šľachy. Ak nás niečo bolí, inštinktívne sa toho nechceme dotýkať, nechceme tým hýbať. Paradoxom je, že pravidelná chôdza zlepšuje mobilitu a predchádza úrazom aj v prípade takých ochorení, akými sú artritída a iné bolestivé, chronické ochorenia kĺbov. Ako sa uvádza v štúdii Asociácie pre d boj s artritídou: „ Ak nechodíte, kĺby sú ochudobnené o mnohé, životne dôležité živiny. Môže to prispieť k väčšej degenerácií a k zhoršovaniu vášho stavu. Ak chodíte, zvyšuje sa vo vašich kĺboch prekrvenie a liečia sa.“ Americká asociácia boja proti srdcovocievnym ochoreniam uvádza, že obyčajná chôdza znižuje riziko vysokého krvného tlaku, hromadenia cholesterolu v cievach infarktu a mozgovej príhody – mŕtvice. Preto odporúča mať zdravý pohyb minimálne 30 minút denne! Každý deň. Celkom aspoň 150 minút miernej aktivity, alebo 75 minút stredne náročnej pohybovej aktivity týždenne. Chôdza pri tom nemusí byť súvislá. Začnite s 15 minútovou prechádzkou ráno a s 15 minútovou večer. Postupne meňte rýchlosť tak, aby ste sa aspoň ma na pár minút zadýchali a aby ste sa aspoň trochu spotili. Neskôr môžete prechádzku predĺžiť aj na súvislých 30 minút.

Ďalší prínos chôdze
Mávate problémy so spánkom? Prejdite sa. Združenie pre zdravý spánok uvádza vyhodnotenie štúdie, ktoré sa zaoberalo vplyvom chôdze na spánok: „Stredne intenzívne aerobné cvičenie, akým je napríklad chôdza, zníži ľuďom trpiacim nespavosťou, oproti dňu kedy žiadny pohyb nevykonávali, čas potrebný na zaspanie a predĺži ich spánok.“ Stačí jedna prechádzka denne.

Nech sme vám inšpiráciou
Nie každý z nás môže cvičiť hodiny v telocvični, alebo behať po schodoch, lyžovať, plávať, bicyklovať... Temer každý z nás však môže chodiť. Všetky prínosy chôdze uvedené v tomto článku sú vedecky overené a stoja za to, aby ste sa každý deň trochu prešli. Jediné, čo k tomu potrebujete je pár kvalitných topánok, najlepšie športových tenisiek a minimálne 15 minút denne.

Ak by ste si chceli svoju kondíciu rýchlou chôdzou odmerať, môžete prísť na naše podujatie Petržalská 5ka a podľa toho, ako rýchlo prejdete 5km, dokážete zistiť v akom skutočnom fyzickom veku sa vaše telo nachádza:

Menej ako 30 minút – mladší ako 20 rokov
30  - 40 minút ----------- 20 – 30 ročné telo
40 – 50 minút ----------- 30 – 40 ročné telo
50 – 60 minút ----------- 40 – 50 ročné telo
60 – 65 minút ----------- 50 – 65 ročné telo
Viac ako 65 minút – senior nad 65 rokov

Srdečne pozývame.

 

 

Exteriér

  21.05.2022 | 09:00 - 19:00

  KOMUNITNÉ AKTIVITY

PETRŽALSKÁ 5KA - JARNÉ KOLO

Podobné podujatia